Китай закриває метали, Карні готує Канаду до переговорів, Зеленський реагує на обстріли
- Yuliia Steranka
- 14 квіт.
- Читати 4 хв

Привіт усім, хто з нами на хвилях UCAN Radio!
Понеділок, 14 квітня — новий тиждень стартує, а разом із ним і свіжа добірка важливих подій з України, Канади та світу. У студії — Юлія Стеранка. Попереду головне.
▪️ Китай перекриває експорт рідкісноземельних металів — як це вдарить по світовій промисловості?
▪️ Карні готує Канаду до жорстких переговорів зі США.
▪️ Зеленський про обстріли і чому ЗСУ поки не йдуть у наступ.
Детальніше про це і не тільки - у випуску.
СВІТ
Китай зупинив експорт рідкісноземельних металів через мита Трампа
Пекін тимчасово зупинив постачання рідкісноземельних мінералів і магнітів у відповідь на підвищення США мит на китайський імпорт до 145%. Як повідомляє New York Times, експорт призупинено у всіх китайських портах, поки уряд розробляє нову систему контролю. Вона може обмежити продаж критичних компонентів для іноземних компаній, зокрема американських військових підрядників. Рідкісноземельні метали є ключовими для аерокосмічної, автомобільної, електронної та оборонної промисловості — від безпілотників і ракет до електромобілів і чипів. Заборона експорту може суттєво вдарити по глобальних ланцюгах постачання. Нагадаємо, мита проти Китаю були підвищені до 145% у кілька етапів і залишилися чинними, попри 90-денну паузу для більшості інших країн.
Bloomberg: Трамп погодив паузу у введенні мит після розмови з президенткою Швейцарії
Рішення Дональда Трампа оголосити 90-денну паузу у введенні нових мит частково стало результатом переговорів із президенткою Швейцарії Карін Келлер-Зуттер. Як повідомляє Bloomberg, саме вона була однією з останніх, хто поспілкувався з американським лідером перед оголошенням про відтермінування. У розмові Келлер-Зуттер наголосила на важливості Швейцарії як інвестора та наукового партнера США, пояснивши, що бізнесу потрібен сигнал довіри до майбутніх інвестицій. 2 квітня Трамп оголосив про мита у 31% на швейцарські товари — значно більше, ніж 20% для Євросоюзу.
ЄС запровадив нові санкції проти Ірану за «захоплення заручників»
Європейський Союз 14 квітня розширив санкції проти Ірану, звинувативши Тегеран у затриманні громадян ЄС як формі державного шантажу. Про це повідомляє Reuters.
Під санкції потрапили семеро фізичних осіб та дві іранські установи, зокрема директор сумнозвісної в’язниці Евін у Тегерані, кілька суддів та працівників іранської судової системи. Також до списку внесено головну в’язницю в місті Шираз. У Брюсселі такі дії Ірану офіційно назвали «спонсорованим державою захопленням заручників».
КАНАДА
Карні пообіцяв “найкращу позицію” Канади для переговорів із Трампом після виборів
Прем’єр-міністр Канади Марк Карні заявив, що країна має бути у “якнайкращій переговорній позиції” щодо США після завершення федеральних виборів. Про це він сказав після засідання урядового комітету з питань нацбезпеки та канадсько-американських відносин. За словами Карні, комітет обговорив наслідки тарифної політики Дональда Трампа, яка сколихнула фондові ринки та вже впливає на світову економіку й канадський ринок праці. “Ми розглянули нашу стратегію у відповідь: боротися, захищати й будувати. І залишили інструкції, щоб незалежно від того, хто переможе на виборах, Канада була максимально підготовлена до переговорів зі США, які мають розпочатися на початку травня”, — наголосив Карні.
Канадці масово відмовляються від поїздок до США — падіння вже третій місяць поспіль
Кількість поїздок канадців до США різко знизилася у березні — на 31,9% порівняно з минулим роком для мандрівок автомобілем і на 13,5% — для перельотів. Це вже третій місяць поспіль, коли спостерігається падіння, повідомляє Статистична служба Канади.
Причини — тарифні погрози з боку США, слабкий канадський долар і заяви Дональда Трампа про те, що Канада повинна стати «51-м штатом». Додатково канадський уряд попередив громадян про посилену перевірку при в’їзді до США, зокрема огляд електронних пристроїв. Водночас подорожі до інших країн не скоротилися.
Канадські "снігурі" масово продають нерухомість у США
Через торговельну війну, падіння канадського долара і риторику Дональда Трампа дедалі більше канадців позбуваються своїх зимових домівок у США. Фермер Дейл Макмаллен з Альберти продав свій будинок у Фініксі після 15 зим у Аризоні, назвавши політичну ситуацію в США «дуже образливою». Рієлтори фіксують хвилю продажів: кількість оголошень від канадців зросла в рази. У 2023 році саме громадяни Канади стали найбільшими іноземними покупцями житла у США, особливо у Флориді та Аризоні. Тепер вони ж — серед тих, хто найактивніше виходить із ринку.
УКРАЇНА
Зеленський: з початку квітня Росія завдала майже 2,8 тис. авіаударів по Україні
Президент Володимир Зеленський повідомив, що від початку квітня Росія випустила по Україні близько 2 800 авіабомб, 1 400 дронів-камікадзе та 60 ракет різних типів. Про це він заявив 14 квітня у своєму зверненні, назвавши дії РФ щоденним і щонічним терором. Зеленський також нагадав про наслідки вчорашньої атаки по Сумах — 34 загиблих, 119 поранених, серед них 9 дітей у лікарні, 3 з них — у важкому стані. Вночі під удар також потрапили Одеса, Слов’янськ, Умань, Харків і Берислав. Президент закликав до нових санкцій проти секторів, які фінансують російську війну.
Росіяни вбили чотирьох цивільних на Харківщині
14 квітня російські війська обстріляли Куп’янськ та село Шевченкове в Харківській області. Внаслідок атаки загинули четверо мирних жителів. Про це повідомив голова ОВА Олег Синєгубов. У Куп’янську внаслідок артилерійського удару загинули 68-річний чоловік і 61-річна жінка. У Шевченковому, яке ворог обстріляв із реактивної артилерії, загинули 77-річна жінка і 52-річний чоловік. Прокуратура відкрила провадження за фактом воєнного злочину.
Зеленський: ЗСУ не наступають, бо армії не вистачає для деокупації
Президент Володимир Зеленський заявив, що наразі чисельності української армії недостатньо для проведення наступальних операцій. Про це він сказав в інтерв’ю CBS News, опублікованому 14 квітня. За його словами, наявні сили здатні лише стримувати російське просування, тому їх зменшувати не можна. Глава держави підкреслив, що головна гарантія безпеки України — це не скорочення армії, а навпаки, її підтримка, доукомплектування та фінансування. Він також нагадав, що у січні повідомляв про 880 тисяч військових у лавах ЗСУ, водночас кількість російських бригад удвічі більша.
На цьому все, бережіть себе й не забувайте: щодня на хвилях UCAN Radio — найважливіше з України, Канади та світу. Почуємось у наступному випуску!
Comments